România va participa la turneul de rugby 7s de la Chișinău, care va avea loc vineri și sâmbătă, în cadrul șampionatului european de profil. Selecționata pregătită de Florin Vlaicu, recent numit antrenor și fost jucător cu peste 1.000 de puncte marcate la nivel internațional, vizează promovarea în eșalonul de elită și calificarea la Jocurile Olimpice de la Los Angeles 2028.
Participarea și grupa de joc
România se află în Grupa C, alături de Norvegia, Turcia și Letonia. Primele două echipe clasate vor avansa în Championship, după cum prevăd regulile turneului. În prima zi, naționala română va juca împotriva Norvegiei la ora 09:22 și Letoniei la ora 14:37. Sâmbătă, va întâlni formația Turciei, de la ora 09:22.
Lotul pentru competiție și debutul în turneu
Echipa națională include 12 jucători, printre care trei noutăți: Tudor Boldor, Ionel Melinte și Mohamed Salhi. Capitanul român va fi Ionuț Donici, în continuare pilon al echipei. Lotul provine de la cluburile SCM USV Timișoara, CSA Steaua, CS Dinamo, CS Rapid, CSM Știința Baia Mare și alte preview-uri din rugby-ul românesc.
Componența lotului
Lotul deplasat în Moldova cuprinde: Tudor Boldor, Gabriel Plăcintă, Ionuț Donici, Marian Muntianu, Alexandru Sava, Dănuț Jipa, Ștefan Cojocariu, Daniel Siraciov, Alexandru Mircea, Luca Mușat, Ionel Melinte, Raul Pop și Mohamed Salhi. Acești jucători reprezintă o combinație de experiență și rezerve tinere pentru acest turneu.
Obiectivele echipei
Florin Vlaicu a subliniat importanța pregătirii intense pentru competiție, menționând că echipa s-a concentrat pentru a obține rezultate bune. El a precizat că scopul principal este promovarea și calificarea la Jocurile Olimpice de la Los Angeles 2028. Naționala română are în vedere obținerea unei poziții în top în cadrul European Championship pentru a avansa în eșalonul superior.
Contextul și competiția
Turneul de la Chișinău face parte din circuitul european de rugby 7s, având în competiție alte grupe: Grupa A, cu Elveția, Danemarca, Ungaria și Moldova, și Grupa B, cu Monaco, Suedia, Croația și Malta. Primele două clasate din fiecare grupă vor avansa în faza de finales pentru promovare.
Turneul are ca scop nu doar clasificación în Championship, ci și obținerea unui loc calificativ pentru Jocurile Olimpice de la Los Angeles, în 2028. România aspiră la aceste obiective, urmând să își valorifice șansa de a demonstra progresul în rugby-ul 7s european.













Lasă un răspuns