Lia Olguța Vasilescu, primarul Craiovei, a afirmat sâmbătă la Parlament că PSD ia în calcul atât alegeri anticipate, cât și refacerea coaliției fără Ilie Bolojan, pentru deblocarea situației politice. Declarațiile vin după consultările de vineri la Cotroceni, în care nu s-a ajuns la un acord concret între partide.
Blocajul politic și scenariile propuse de PSD
Vasilescu a spus că blocajul actual este generat de poziția lui Ilie Bolojan. Acesta refuză să părăsească poziția de lider al Guvernului, venind cu condiții suplimentare pentru asumarea unui nou mandat. Ea a menționat că, în cazul în care blocajul persistă, există posibilitatea adoptării alegerilor anticipate.
„La un moment dat va trebui să se deblocheze, altfel vom ajunge la alegeri anticipate, ceea ce mulți parlamentari nu își doresc, dar nu trebuie să excludem această variantă”, a spus Vasilescu.
Primărița Craiovei a criticat poziția lui Bolojan, subliniind că acesta avea rolul de a sprijini guvernarea, dar refuză să coopereze. Ea a adăugat că există scenarii alternative, precum un Guvern minoritar PSD cu Sorin Grindeanu în frunte, voturile UDMR-ului fiind decisive în acest caz.
Voturile UDMR și formarea unui Guvern
Olguța Vasilescu a spus că, dacă PSD ar obține sprijinul UDMR, un Guvern condus de Sorin Grindeanu ar putea trece fără probleme. Ea a calificat această variantă drept posibilă, menționând că UDMR preferă refacerea coaliției cu toate partidele, dar ar fi dispusă să susțină și un guvern monocolor PSD.
„Din câte am înțeles de la UDMR, prima opțiune este refacerea coaliției, dar ar putea vota și pentru un guvern PSD monocolor. Dacă am avea voturile lor, Grindeanu ar trece fără probleme”, a afirmat Vasilescu.
Pentru a forma un guvern cu puteri depline, social-democrații apreciază necesară deblocarea situației și eliminarea blocajului creat de o singură persoană.
Răspunsul PSD și poziția lui Bolojan
Primărița susține că social-democrații analizează două variante: refacerea coaliției fără Ilie Bolojan sau formarea unui Guvern minoritar PSD. Ea a explicat că pentru consolidarea unei majorități solide, trebuie să dispară blocajul reprezentat de Bolojan.
„Un singur om blochează procesul. Pentru a avea un guvern cu puteri depline, situația trebuie să se deblocheze. Fie formăm un guvern de coaliție fără Bolojan, fie ne asumăm guvernarea”, a declarat Vasilescu.
Ea a subliniat că PSD nu poate susține un guvern din care nu face parte, bazându-se pe voturile obținute anterior, și a menționat că anumiți colegi au sprijinit Guvernul Veștea în Parlament.
Declarațiile despre Nicușor Dan și greșelile sale
Olguța Vasilescu a criticat poziția președintelui Nicușor Dan, afirmând că acesta a greșit crezând că are o majoritate parlamentară, bazată pe promisiuni politice. Ea a adăugat că dacă Nicușor Dan va face o nouă desemnare, șansele ca această propunere să fie susținută de o majoritate rămân reduse.
„Nicușor Dan a făcut greșeala să creadă în cuvântul unor oameni politici. Chiar dacă va desemna un premier, nu e sigur să aibă majoritatea”, a spus Vasilescu.
Președintele a anunțat că negocierile cu partidele pentru susținerea unui guvern minoritar PSD nu au avut rezultate, iar România se află în impas politic.
Schimbarea poziției PNL și apelul la dialog
Nicușor Dan a declarat vineri seara că PNL s-a angajat marți să susțină un guvern minoritar PSD, cu anumite condiții. Însă, în câteva zile, liberalii și-au schimbat poziția, revenind asupra acestei angajamente.
Președintele a solicitat partidelor să reia negocierile pentru formarea unei majorități parlamentare, indiferent de formula politică. Vineri seara, Nicușor Dan a plecat iritat după discuțiile fără rezultat cu liderii politici.
Președintele a spus că PNL s-a angajat să sprijine guvernul PSD, dar și această poziție a fost abandonată, ceea ce a dus la reluarea blocajului politic.












Lasă un răspuns