Președintele Statului Israel, Isaac Herzog, a participat duminică la Iași la Marșul Vieții, o manifestare anuală comemorativă pentru victimele Pogromului din iunie 1941, eveniment considerat unul dintre cele mai sângeroase episoade antisemite în România. La eveniment au fost omorâți peste 13.000 de evrei în acea perioadă.
Discursul președintelui Herzog
Isaac Herzog a afirmat că evreii din România au avut un rol fundamental în fondarea și dezvoltarea Statului Israel. El a subliniat că evreii români reprezintă o punte vie între România și poporul evreu. În discurs, Herzog a punctat responsabilitatea de a proteja memoria, adevărul și demnitatea umană în fața recrudescenței antisemitismului.
El a mulțumit primarului Iașiului, Mihai Chirica, precum și președintelui, Parlamentului și Guvernului României pentru eforturile lor în combaterea antisemitismului. Herzog a spus că, în timpul ceremoniei, a plâns pentru cei pierduți și a rostit rugăciunea Kaddish în memoria victimelor, în numele trecutului și pentru viitor.
Mesaj pentru memoria victimelor
Președintele israelian a evidențiat că comemorarea victimelor, între 28 iunie și 6 iulie 1941, nu șterge suferința lor. El a precizat că evenimentul nu diminuează vina morală a făptașilor și nici nu poate anula crimele și umilințele comise.
El a afirmat că evenimentul reflectă brutalitatea crimelor orchestrate de oameni din toate păturile societății în cele mai cumplite zile ale verii din 1941. Herzog s-a întrebat cum a fost posibilă răspândirea atâtor crime într-un oraș european, care în trecut a fost un centru important al vieții evreiești. El a subliniat că unica explicație pentru această cruzime este o tăcere asurzitoare.
Agenda oficială a vizitei
Luni, Herzog are programate întâlniri cu președintele Nicușor Dan și cu liderul PSD, Sorin Grindeanu. La ora 17.00, va susține un discurs în plenul Parlamentului, în fața parlamentarilor reuniți, conform informațiilor anunțate anterior.












Lasă un răspuns