rares-bogdan-acuza-pnl-de-ipocrizie:-dai-vot-unui-pesedist,-dar-acum-doua-zile-ai-blocat-un-liberal

Rareș Bogdan acuză PNL de ipocrizie în voturi și blocaje

Europarlamentarul PNL Rareș Bogdan acuză actuala conducere a partidului de dublu standard și ipocrizie politică în contextul în care formațiunea pare dispusă să susțină un guvern minoritar PSD, prezentându-se astfel ca o situație contrară pozițiilor anterioare. În același timp, el critică deciziile și abordările celor din conducerea Partidului Național Liberal privind susținerea unui guvern exclusiv social-democrat.

Susținerea unui guvern PSD și reacțiile din PNL

PNL a anunțat recent că ar putea susține un guvern format numai din social-democrați, fiind dispus să voteze în acest sens. În același timp, partidul a sancționat și a cerut excluderea liderilor care au susținut Guvernul Veștea, care avea în componență un premier, un vicepremier și cinci miniștri liberali. Rareș Bogdan afirmă că această decizie reprezintă o schimbare radicală a principiilor anterioare și o abandonare a poziției în criza guvernamentală.

El amintește că, anterior, PNL susținea un premier, un vicepremier și cinci miniștri liberali, și afirmă că aceștia se angajau să continue reformele legate de deficit și stabilitatea bugetară. Potrivit declarației sale, acest sprijin s-a manifestat în contextul unei crize și a fost motivat de necesitatea formării unui guvern de criză.

Ipocrizia percepută și dublul standard

Rareș Bogdan susține că sancțiunile împotriva liderilor care au susținut un guvern condus de un liberal nu se aplică în cazul celor dispuși să sprijine un guvern format numai din social-democrați. El acuză conducerea partidului că aplică criterii diferite, fiind preferată o abordare flexibilă față de susținerea fățișă pentru PSD.

„Pe Bolojan și pe cei ce vor vota acest Guvern cine îi sancționează? Acum nu mai sunt ‘salvarea țării’, pericolul de ‘junk’ și ‘stabilitatea bugetară’ gargară, vorbe în vânt?”, a afirmat Bogdan într-o postare pe Facebook. El consideră această poziție ca fiind o manipulare a principiilor doctrinare ale partidului.

Critici la adresa conducerii PNL și a strategiei politice

El o acuză pe conducerea PNL de „fugă disperată de responsabilitate” și de „strategie cinică de supraviețuire”. Bogdan susține că, în prezent, formațiunea politică este în declin și că liderii, în special Ilie Bolojan, par să ignore problemele economice și fiscale ale țării pentru a-și menține poziția politică.

„Economia se duce de râpă din cauza găurilor din buget, a taxelor aberante și a măsurilor anti-economice promovate în ultimul an”, a precizat europarlamentarul. El acuză că liderii liberali susțin, chiar dacă oficial nu se adună în aceeași barcă, un guvern condus de PSD, menținându-și influența „din umbră”.

Conflictul intern din PNL și scandalul excluderilor

Conflictul intern din PNL a escaladat după desemnarea lui Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru. În urma unui congres extraordinar convocat de Ilie Bolojan, au fost adoptate decizii de excludere a liderilor care au susținut proiectul guvernamental, printre care se numără Rareș Bogdan, Lucian Bode, Alina Gorghiu, Hubert Thuma și Adrian Veștea.

Tabăra Bolojan i-a acuzat pe acești lideri că au acționat împotriva deciziilor partidului și au încercat să construiască o formulă de guvernare fără mandat explicit. Liderii vizati au declarat însă că sunt sancționați pentru încercarea de a susține stabilitatea politică și de a menține poziția PNL în timpul crizei.

La sfârșitul săptămânii, 22 de lideri liberali au semnat o scrisoare de protest, contestând deciziile luate în cadrul congresului și acuzându-l pe Bolojan de distrugere a democrației interne.

Această criză internă reflectă tensiunile și fracturile din PNL, în contextul actual al sondajelor și al luptelor pentru conducere.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *