Președintele României, Nicușor Dan, a reafirmat poziția sa referitoare la implicarea sa în negocierile pentru formarea guvernului, subliniind că nu intervine în atribuțiile constituționale ale liderilor politici. El a declarat joi, în Polonia, la o conferință de presă, că a respectat limitele legale în timpul procesului și că a considerat că sarcinile legate de negocieri au revenit partidelor politice, în special premierului desemnat Adrian Veștea.
Declarații privind implicarea în negocieri și poziția față de AUR
Nicușor Dan a spus că nu a fost informat despre negocieri specifice între Adrian Veștea și parlamentarii AUR. El a menționat că politicianul a primit un mandat pentru negocieri, iar responsabilitatea a revenit acestuia. „Ar fi fost, dincolo de atributul meu constituțional, să intervin”, a afirmat președintele, adăugând că nu deținea informația despre negocierile avute de Veștea cu parlamentari AUR la momentul respectiv.
De asemenea, el a fost întrebat dacă AUR este un partid pro-occidental. Răspunsul său a fost negativ: „în opinia mea, nu”. Nicușor Dan a mai spus că în ziua negocierilor aceste informații erau cunoscute de mulți, inclusiv de presă, și a explicat că nu a fost implicat direct în aceste discuții, menționând că intervenția ar fi fost în afara atribuțiilor sale.
Contextul desemnării lui Adrian Veștea
Președintele a afirmat că, după câteva săptămâni de blocaj, a optat pentru o soluție care, la momentul respectiv, părea să rezolve criza politică. La întrebarea dacă se consideră un „președinte jucător”, Nicușor Dan a răspuns că se consideră un „președinte cu mandat”, subliniind limitele legislative ale funcției sale.
El a clarificat că nu a intervenit în procesul de desemnare, dar a explicat că a încercat să găsească o soluție pentru criza politică.
Programul întâlnirilor și negocierilor din weekend
După participarea la summitul Flancului Estic al NATO în Polonia, șeful statului se va întoarce joi seară în țară. Vineri, urmează o serie de întâlniri cu liderii partidelor parlamentare: PSD, PNL, USR și UDMR, pentru a discuta despre formarea unui guvern minoritar.
Nicușor Dan le-a cerut partidelor să prezinte, vineri, concluziile negocierilor referitoare la compunerea guvernului. În cazul în care nu se va ajunge la un acord, nu va fi făcută nicio desemnare în cursul zilei de vineri.
Programul include și o întrevedere bilaterală cu președintele Centrului de Studii Politice, Karol Nawrocki, în Polonia, sâmbătă, dacă se va ajunge la un consens. Surse apropiate președintelui au indicat că este posibilă o desemnare în weekend, dacă negocierile avansează favorabil.












Lasă un răspuns