alexandru-rogobete:-imi-doresc-ca-la-ministerul-sanatatii-sa-continui-reformele-pe-care-le-am-inceput

Alexandru Rogobete vrea să continue reformele la Ministerul Sănătății

Alexandru Rogobete a afirmat că rămâne de stabilit dacă Guvernul Veștea va fi votat pentru învestitură, exprimând dorința de a continua reformele din Sănătate în cazul în care va obține sprijin parlamentar. Propus pentru funcția de ministru, el a primit aviz favorabil din partea comisiilor parlamentare, cu 19 voturi „pentru”, 6 „împotrivă” și 2 abțineri.

Declarațiile lui Rogobete despre sprijinul politic și priorități

Rogobete a menționat că va continua reformele din Sănătate dacă guvernul va fi aprobat în Parlament. El a subliniat că dorește să continue proiectele și măsurile acceptate de personalul medical și pacienți.

El a spus că nu își permite să caracterizeze majoritatea parlamentarilor drept extremiști, făcând referire la peste 1,5 milioane de voturi pentru formațiunea politică a acestora.

Reforma și infrastructura de screening

Propunerea sa include implementarea unui plan național de screening și prevenție pentru cancer de col uterin, colon și sân. Rogobete a explicat că infrastructura pentru aceste programe este pregătită deja, după finalizarea a două proiecte majore.

Unul este finanțat de Banca Mondială și a vizat dotarea laboratoarelor de citologie și mamografie, iar celălalt provine din PNRR și a adus echipamente medicale suplimentare.

El a adăugat că infrastructura poate susține un program organizat și programatic, dar a avertizat că screeningul la scară națională nu poate fi realizat de pe o zi pe alta.

Positionare față de măsuri și programul anterior

Rogobete a respins ideea că măsurile propuse sunt copy-paste din programul lui Ilie Bolojan, explicând că programul de guvernare pentru Sănătate a fost elaborat de aceeași echipă.

El a spus că își dorește un vot tehnic, de specialitate, nu unul politic, menționând că partidele au avut poziții diferite față de măsuri, chiar dacă în trecut au fost de acord sau împotrivă.

Discuția a inclus și aspecte legate de creșterea numărului de cetățeni care plătesc contribuția la asigurări sociale de sănătate, despre concediile medicale și controale.

Rogobete a spus că în prezent sistemul Casa Națională de Asigurări de Sănătate arată mult mai bine decât anul anterior.

În spatele zvonurilor politice, propunerea pentru funcția de ministru al Sănătății a primit aviz favorabil în Parlament, indicând o etapă importantă în procesul de formare a noului guvern.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *