kelemen-hunor,-despre-relatia-cu-peter-magyar:-intentia-noastra-este-sa-avem-o-relatie-corecta-cu-guvernul-ungariei

Kelemen Hunor afirmă că intenția lor este o relație corectă cu Guvernul Ungariei

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, anunță că reluarea dialogului cu noul guvern maghiar va avea loc după instalarea Executivului de la Budapesta. Liderul politic român consideră că relațiile dintre România și Ungaria trebuie să continue pe baza dialogului, indiferent de schimbările din cele două capitale.

Reluarea discuțiilor cu noul guvern maghiar

Kelemen Hunor a precizat, într-o intervenție la RFI, că după întâlnirea anterioară cu premierul maghiar Peter Magyar, nu au mai avut alte discuții. Cu toate acestea, el a subliniat că obiectivul UDMR rămâne dezvoltarea unei relații bazate pe respect, colaborare și încredere între România și Ungaria.

El a adăugat că intenționează să reia dialogul cu Peter Magyar după instalarea noului guvern maghiar, probabil în timpul verii sau toamnă. Kelemen Hunor a menționat că a avut o discuție considerată „corectă”, în cadrul căreia au fost abordate anumite chestiuni, dar de atunci nu au mai existat alte contacte directe.

Prioritatea relației instituționale România-Ungaria

Președintele UDMR a reafirmat obiectivul de a construi o relație instituțională bazată pe dialog și respect reciproc. El a afirmat că declarațiile și pozițiile trebuie să fie clare și constructive pentru a menține o colaborare stabilă între cele două state.

„Intenția noastră este să avem o relație corectă cu Guvernul Ungariei. Și o relație corectă să existe între România și Ungaria (…) Bazată pe respect și pe colaborare, pe încredere”, a declarat Kelemen Hunor.

Relații bilaterale și interese comune

Liderul UDMR a transmis că România și Ungaria, ca vecini, trebuie să își consolideze relațiile în multiple domenii, indiferent de contextul politic. El consideră că apropierea dintre cele două țări este justificată de interesele comune și de poziția geografică.

„Mai ales în zona politică, economică, energetică, fiindcă, vrând – nevrând, România și Ungaria rămân state vecine. Indiferent ce se întâmplă în lume, geografia nu are cum să se schimbe. Și interdependențele sunt extrem de vizibile, comerțul funcționează, trebuie să funcționeze colaborarea economică”, a afirmat Kelemen Hunor.

El a precizat că, pentru promovarea intereselor în Europa, țările din regiune, inclusiv România și Ungaria, trebuie să colaboreze mai strâns la nivel european.

Colaborarea regională în context european

Kelemen Hunor a evidențiat că, în cadrul Uniunii Europene, țările din Europa Centrală și de Est au mai multe șanse de a-și susține interesele dacă acționează în comun.

El a enumerat România, Ungaria, Slovacia, Cehia, Polonia și statele baltice, subliniind că o cooperare și o colaborare permanentă în interiorul Uniunii Europene ar putea aduce rezultate mai bune pentru națiunile lor.

„Țările mici, dacă cooperează, au capacitatea mult mai bună și șansa mult mai mare de a obține rezultate pentru popoarele, pentru națiunile lor. În această regiune, de la Marea Baltică până la Marea Neagră, ar trebui construită, nu spun o confederație, că nu putem să mergem până la a spune așa ceva, dar o cooperare și o colaborare permanentă”, a concluzionat liderul UDMR.

Relațiile bilaterale și colaborarea regională rămân teme centrale pentru președintele UDMR, care intenționează să reia discuțiile cu guvernul maghiar după stabilizarea noului cabinet de la Budapesta.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *