Iranul suspendă negocierile directe privind dosarul nuclear, după semnarea unui memorandum de înțelegere cu SUA
Iranul a decis să suspende discuțiile directe cu Statele Unite în privința acordurilor referitoare la programul nuclear, înainte de a părăsi negocierile desfășurate în Elveția. Potrivit informațiilor, decizia a fost luată după ce s-a ajuns la un proiect de acord privind derogările de sancțiuni pentru exporturile de petrol iranian. Cu toate acestea, oficialii iranieni afirmă că derogările vor fi emise în curând, și că au fost făcute progrese în ceea ce privește deblocarea activelor iraniene din conturile bancare din străinătate.
Detalii despre acordul preliminar și evoluții recente
Iranul și SUA au semnat, săptămâna trecută, un memorandum de înțelegere pentru ridicarea blocadei din Strâmtoarea Ormuz. Acest acord prevede deschiderea unor discuții de 60 de zile privind programul nuclear civil al Iranului. În cadrul acestor negocieri, Iranul speră să obțină derogații pentru sancțiunile asupra exporturilor de petrol, condiție cheie pentru reluarea dialogului.
Conform oficialilor iranieni, progresele în discuții au inclus și deblocarea unor active bancare, ceea ce indică o intenție de rezolvare a unor chestiuni economice și financiare complicate. Actualul proces negociat a fost precedat de un context tensionat, dar și de semnarea unui memorandum de înțelegere menit să reducă riscul unui conflict din regiunea Strâmtorii Ormuz.
Reacția echipei iraniene de negociere și contextul politic
Negociatorii iranieni au exprimat furie față de agresivitatea discursului președintelui american Donald Trump, care a folosit rețelele de socializare și interviuri televizate pentru a transmite amenințări. Aceștia au relatat că acuzațiile și tonul dur au fost percepute ca amenințări inacceptabile pentru siguranța personală a membrilor echipei de negociere.
Echipa de negociatori iranieni a precizat că memorandumului semnat de Trump săptămâna trecută includea un pact de neagresiune, dar au criticat atitudinea agresivă a administrației americane. În schimb, vicepreședintele american JD Vance a declarat că președintele SUA le-a cerut negociatorilor să folosească discuțiile pentru a schimba situația cu Iranul.
Mohammad Bagher Ghalibaf, negociator-șef al Iranului, a afirmat: „Nu cred ei că, dacă amenințările lor ar fi avut vreun efect, nu ar fi ajuns la disperarea cu care se confruntă astăzi? Nu luăm deloc în considerare amenințările americanilor.”
Reacțiile tensionate ale echipei iraniene au avut ca urmare decizia de a părăsi negocierile, ca formă de protest. Potrivit unor surse, această decizie a fost influențată și de presiuni politice interne, care cer reprezentanților Iranului să nu manifeste încredere în echipa de negocieri a SUA, condusă de vicepreședintele JD Vance.
Pentru moment, negocierile de pace din Elveția, începute duminică, continuă sub presiunea unor decizii complexe și a tensiunilor geopolitice. Delegația americană a fost condusă de vicepreședintele JD Vance, în timp ce partea iraniană a făcut pași în speranța de a obține concesii.









Lasă un răspuns