PNL solicită demisia lui Sorin Grindeanu în urma eșecului Guvernului Veștea
Secretarul general al Partidului Național Liberal (PNL), Robert Sighiartău, a afirmat că responsabilitatea pentru eșecul învestiturii Guvernului Adrian Veștea aparține conducerii PSD. El a cerut liderului PSD, Sorin Grindeanu, să își asume consecințele politice ale acestei crize.
PNL consideră că, după incapacitatea de a construi o majoritate parlamentară și de a obține voturile necesare pentru instalarea Guvernului, „se impune o demisie de onoare” din partea celui care a coordonat negocierile și strategia PSD în această criză politică.
Guvernul Veștea a fost respins în Parlament cu 189 de voturi pentru și 23 împotrivă, din totalul de 212 voturi exprimate, după ce nu a obținut sprijinul necesar pentru învestire.
Sighiartău: „Grindeanu trebuie să își revizuiască atitudinea”
Robert Sighiartău a criticat decizia liderului PSD, afirmând că Sorin Grindeanu este unul dintre cei mai responsabili pentru criza politică. El a declarat că, în opinia sa, Grindeanu ar trebui să-și reevalueze poziția și să demisioneze „într-o acțiune care să dovedească onoare”.
Liderul PNL a menționat că a avut consultări cu președintele Nicolae Ciucă și președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tişe, dedicându-se discuțiilor privind o eventuală viitoare nominalizare pentru formarea guvernului.
Referitor la cei cinci liberali care au acceptat să intre în formula de guvern propusă de Adrian Veștea, Sighiartău a spus că în următoarele zile PNL va lua o decizie și a adăugat că „onorabil ar fi să și-i dea demisia pentru decizia luată”.
Sorin Grindeanu a părăsit sala înainte de vot
Sorin Grindeanu, președintele PSD, a părăsit sala de plen înainte de finalizarea votului în cazul guvernului Veștea. El a susținut ulterior, în fața jurnaliștilor, că este gata să își asume funcția de premier, după consultările cu președintele Klaus Iohannis și Nicușor Dan.
Grindeanu a declarat că PSD nu evită responsabilitatea și că partidul acționează ca o echipă, fiind pregătit să participe la consultările de la Cotroceni pentru a discuta despre asumarea funcției de premier.
Liderul PSD a adăugat că partidul consideră că România se află „cu un pas mai aproape de alegeri anticipate”, sugerând o nevoie de stabilitate guvernamentală în condițiile actuale.
El a apreciat decizia de a susține candidatul Adrian Veștea, afirmând că a fost un gest menit să sprijine „binele” și că a felicitat pe cei care au acceptat să intre în această bătălie politică, menționând că unii membri ai PSD au votat fără a fi prezenți în sală, ceea ce a stârnit controverse interne.










Lasă un răspuns